Balon żołądkowy w tabletce

Balon żołądkowy w tabletce. Walka z nadprogramowymi kilogramami nie zawsze sprowadza się wyłącznie do prowadzenia zdrowego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej czy obniżenia kaloryczności posiłków. Czasami musimy sięgnąć po nieco bardziej radykalne metody, aby móc cieszyć się oczekiwanymi rezultatami. Jedną z nich jest, wciąż mało popularny, balon żołądkowy w tabletce. Jak dokładnie działa i czy jest skuteczny?

Czym jest balon żołądkowy?

Z pojęciem balonu żołądkowego spotkał się niemal każdy, nawet jeśli nigdy nie był zainteresowany odchudzaniem. Balon czasami nazywamy metodą ostatniej szansy dla osób otyłych, jednak w rzeczywistości nie jest to jedyna metoda leczenia. Niemniej jednak w standardowym schemacie umieszcza się go w żołądku i napełnia powietrzem, tak aby wypełnił on sporą jego część. Dzięki temu pacjent szybciej osiąga uczucie sytości po posiłku. Balon żołądkowy do żołądka wprowadza lekarz, najczęściej za pomocą metody endoskopowej. Przeprowadzenie zabiegu wiąże się z koniecznością hospitalizacji oraz odpowiedniego przygotowania pacjenta. Należy pamiętać, że balon żołądkowy to tak naprawdę metoda dla osób bardzo otyłych, jednak samo umieszczenie go we wnętrzu organizmu nie sprawi jeszcze, że schudniemy. Pacjent w dalszym ciągu musi przestrzegać zasad zdrowego odżywiania, rozważniej komponując posiłki. Bardzo istotna jest aktywność fizyczna, najlepiej codzienna. W praktyce oznacza to, że balon żołądkowy stanowi jedynie pomoc w odchudzaniu, a nie lek sam w sobie.

Balon żołądkowy w tabletce – czym się charakteryzuje?

Nieco innym sposobem na wspomaganie odchudzania jest zastosowanie balonu żołądkowego w tabletce. W tym przypadku unikamy hospitalizacji, a także rekonwalescencji po zabiegu. Nie musimy również przejmować się wyjmowaniem balonu, co w tradycyjnym modelu ma miejsce w warunkach szpitalnych. Jak działa balon żołądkowy w tabletce? Otóż zadaniem pacjenta jest po prostu połknięcie go, tak jak zwyczajnej tabletki. Kapsułka zawiera cienką rurkę, którą lekarz wypełnia specjalnym płynem po dojściu balonu do żołądka. Dzięki temu zwiększa się jego objętość. Po napełnieniu balonu delikatnie wyjmuje się rurkę. Na tym zabieg się kończy, a pacjent może powrócić do codziennej aktywności. Najczęściej założenie balonu nie trwa długo – zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Niemniej jednak wcześniej pacjent musi odbyć wizytę przygotowawczą, podczas której specjalista zakwalifikuje go do przyjęcia balonu żołądkowego. 

Jakie efekty daje balon żołądkowy w tabletce?

Balon żołądkowy w tabletce działa na dokładnie takich samych zasadach, jak balon tradycyjny. W praktyce oznacza to, że pozwala on szybciej osiągnąć uczucie sytości, a co za tym idzie, zjeść mniej. Większość pacjentów chudnie około 15 kilogramów w ciągu 4 miesięcy, zatem poziom utraty wagi jest w pełni bezpieczny dla ich zdrowia, a jednocześnie pozwala cieszyć się bardzo dobrymi efektami. Balon żołądkowy w tabletce nie powoduje podrażnienia żołądka, nie wpływa też negatywnie na pracę układu pokarmowego. Oczywiście, przez cały okres kuracji pacjent powinien pozostać pod opieką lekarza, który będzie kontrolował spadki wagi. Ponadto pacjent musi przestrzegać diety oraz postawić na codzienną aktywność fizyczną. Tylko w ten sposób będzie mógł się pozbyć nadprogramowych kilogramów.

Balon żołądkowy w tabletce – dla kogo?

Komu dedykowany jest balon żołądkowy w tabletce? Otóż przede wszystkim powinny zdecydować się na niego osoby z nadwagą bądź otyłe, których BMI przekracza 27. Metoda ta dedykowana jest zwłaszcza pacjentom, którzy mają za sobą nieudane próby odchudzania, a także tym, którzy nie potrafią poradzić sobie z nadmiernym apetytem. Oczywiście, nie każdy może wziąć udział w programie odchudzającym z pomocą balonu żołądkowego w tabletce. Choć metoda ta jest skuteczna i stosunkowo bezpieczna, to przeciwwskazaniem do jej zastosowania będzie ciąża, choroby żołądka czy niektóre, inne choroby układu pokarmowego. 

Jak skorzystać z balonu żołądkowego w tabletce?

Balon żołądkowy w tabletce nie jest jeszcze w Polsce popularną metodą odchudzania. Warto mieć na uwadze, że jeśli zgłosimy się do przychodni, to lekarz najprawdopodobniej zaoferuje nam balon w tradycyjnym wydaniu. Obecnie program odchudzania oparty na balonie w tabletce oferuje niewiele klinik. Jednocześnie pacjent powinien mieć na uwadze, że zabieg nie jest refundowany, dlatego należy ponieść koszty z nim związane we własnym zakresie. Co ciekawe, tradycyjny balon żołądkowy również nie jest refundowany, więc w tym przypadku również musimy sporo się wykosztować. Lepszym rozwiązaniem będzie więc przyjęcie balonu w tabletce, dzięki czemu można o wiele szybciej powrócić do codziennej aktywności. Pamiętajmy, że do zabiegu pacjenta kwalifikuje specjalista – wcześniej należy więc odbyć wizytę, podczas której zostanie zebrany dokładny wywiad lekarski. Balon żołądkowy stanowi doskonałą pomoc w odchudzaniu, jednocześnie będąc alternatywą dla balonu tradycyjnego, lecz pamiętajmy, że w dalszym ciągu będziemy musieli przestrzegać wszelkich zasad zdrowej diety i prowadzić zdrowy tryb życia.