Depilacja laserowa – jak często? Depilacja laserowa pozwala pozbyć się zbędnego owłosienia z niemal wszystkich partii ciała. Efekty utrzymują się naprawdę długo, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, choć w trakcie jego trwania można odczuwać lekkie pieczenie. Jak często trzeba przeprowadzać zabieg depilacji laserowej, aby utrzymać rezultaty?
Czym jest depilacja laserowa?
Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest depilacja laserowa, gdyż pojęcie to często mylone jest z popularną obecnie depilacją światłem. Otóż laser emituje wiązkę, którą pochłania melanina, zwarta w mieszku włosowym. Na skutek podgrzania do wysokiej temperatury, cebulka włosa ulega zniszczeniu. Schemat działania jest więc stosunkowo prosty, gdyż opiera się na naświetlaniu poszczególnych obszarów ciała. Jednocześnie pacjent musi mieć świadomość, że zabieg jest w pełni bezpieczny i nie powoduje napromieniowania skóry. Oczywiście, wykonuje go doświadczony specjalista, tak aby nie poparzyć naskórka. Depilacja laserowa polecana jest osobom, które chciałyby pozbyć się owłosienia z poszczególnych partii ciała na długi czas. Niestety, depilacja laserowa nie sprawdzi się w każdym przypadku. Nie wykonuje się jej u kobiet w ciąży, a także u osób chorujących na nowotwory. Przeciwwskazaniem mogą być też pewne choroby skóry. Co istotne, depilacja laserowa nie będzie skuteczna w przypadku włosków w kolorze blond lub rudym – sprawdza się raczej przy ciemniejszych kolorach.
Pierwsza depilacja laserowa – ile zabiegów należy przeprowadzić?
Depilacja laserowa, w przeciwieństwie na przykład do depilacji woskiem, nie daje widocznych rezultatów od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Owszem, włoski mogą być rzadsze, a niektóre z nich z pewnością wypadną, jednak nie należy poprzestawać na pierwszym zabiegu. Wynika z faktu, iż wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa, natomiast laser działa wyłącznie na włoski, które znajdują się w jednej z tych faz. W praktyce oznacza to, że pacjentka musi poddać się co najmniej trzem zabiegom. Zazwyczaj jednak trzeba wykonać nieco większą ich ilość, około 4-5. Pozwoli to skutecznie pozbyć się nadmiernego owłosienia, a dodatkowo da pewność, że włoski nie odrosną. Ilość zabiegów w każdym przypadku jest indywidualna i wymaga ustalenia przez specjalistę. Ważne, aby zastosować się do jego porad, gdyż w przeciwnym razie depilacja nie będzie w pełni skuteczna. Zabiegi wykonujemy w odstępie kilku tygodni, co również wynika z etapów, w jakich wzrastają włosy. Jeśli więc planujemy wyjazd na wakacje, to o depilacji laserowej powinniśmy pomyśleć już wczesną wiosną. Weźmy też pod uwagę, że bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu nie należy eksponować skóry na słońce, dlatego też wiele kobiet decyduje się depilować w ten sposób zimą czy jesienią.
Czy depilację laserową trzeba powtarzać?
Wśród kobiet często pojawia się pytanie, czy po przeprowadzeniu serii zabiegów depilację laserową trzeba będzie powtórzyć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, choć w większości przypadków włoski nie będą odrastały, co oznacza, że zabiegu nie będzie trzeba powtarzać. Niemniej jednak w niektórych przypadkach kobieta będzie musiała ponownie stawić się w gabinecie kosmetycznym. Dotyczy to na przykład osób, które depilują się we własnym zakresie bądź u których zabiegi nie były wykonane w sposób prawidłowy. Dlatego tak istotne jest dokończenie serii początkowej, nawet jeśli wydaje się nam, że pozbyliśmy się wszystkich włosków. Co ważne, włoski mogą też odrastać po wpływem silnego stresu. U niektórych kobiet przyczyna odrastania włosków po depilacji laserowej nie jest znana, niemniej jednak zabieg będzie trzeba powtórzyć. Wiele zależy więc od indywidualnych predyspozycji.
Kiedy depilację laserową trzeba przerwać?
W niektórych przypadkach dokończenie serii początkowej nie jest możliwe. Dotyczy to na przykład kobiet w ciąży, które rozpoczęły zabiegi, a w międzyczasie dowiedziały się, że będą miały dziecko. Ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do depilacji laserowej, dlatego kolejne zabiegi będzie można wykonać dopiero po rozwiązaniu. Podobnie jest w sytuacji, gdy u pacjenta zostanie wykryta choroba skóry. W zależności od jej rodzaju, może zajść konieczność przesunięcia kolejnych zabiegów do czasu wyleczenia. Zdarzają się też przypadki, w których skóra źle reaguje na laser. Dotyczy to zwłaszcza kobiet ze skłonnościami do alergii i podrażnień. W takiej sytuacji również należy zrezygnować z depilacji laserowej na rzecz usuwania owłosienia innym sposobem. Zawsze jednak ostateczną decyzję podejmuje pacjent w porozumieniu ze specjalistą przeprowadzającym zabieg. Częstotliwość wykonania poszczególnych sesji po przełożeniu ich na inny termin (na przykład wskutek ciąż) także pozostaje kwestią indywidualną. Pamiętajmy, że depilacja laserowa to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbywania się nadmiernego owłosienia, który w przypadku braku przeciwwskazań zdecydowanie warto rozważyć. Specjalista udzieli nam w tym zakresie niezbędnych informacji, powiadomi również, w jaki sposób przygotować się do zabiegu.