Jak działa mezoterapia igłowa? Mezoterapię igłową lekarze praktykowali już od lat 50. XX wieku, jednak dopiero w ostatnim czasie stała się ona szerzej dostępna. Jej zaletą jest fakt, iż pozwala zwalczyć większość problemów skórnych i to bez konieczności stosowania skalpela. Jak dokładnie działa mezoterapia igłowa i czy warto się na nią zdecydować?
Co to jest mezoterapia igłowa?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest mezoterapia igłowa? Otóż jest to metoda niechirurgiczna, stosowana w celu poprawy wyglądu skóry. Polega na wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry, za pomocą igły. W efekcie mamy tutaj do czynienia z kontrolowanym urazem skórnym – ostatecznie skórę trzeba nakłuć, aby wprowadzić do niej konkretną substancję. Niemniej jednak uraz ten jest kontrolowany, a więc nie powoduje skutków ubocznych. Po śródskórnej iniekcji preparatów aktywnych, uzyskujemy poprawę mikrokrążenia w tkance podskórnej oraz zwiększenie metabolizmu komórek tłuszczowych. Mezoterapia igłowa przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, stymulując naturalne procesy w niej zachodzące. Pacjenci powinni mieć na uwadze, że jest to metoda niechirurgiczna, zatem nie wymaga szczególnego przygotowania, a także długiego okresu rekonwalescencji. Zabieg może być wykonany metodą manualną bądź mechaniczną. Metoda manualna polega na ręcznym nakłuwaniu skóry przy pomocy specjalistycznych igieł. Tymczasem metoda mechaniczna posługuje się specjalnym pistoletem do mezoterapii. Obecnie specjaliści coraz częściej wybierają metodę mechaniczną, która minimalizuje ryzyko popełnienia tak zwanego błędu ludzkiego. Niemniej jednak wykonanie zabiegu tym sposobem wymaga posiadania w gabinecie specjalistycznego sprzętu. Metoda mechaniczna, choć nieco prostsza, również wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
W jaki sposób działa mezoterapia igłowa?
Przed wykonaniem zabiegu specjalista aplikuje na skórę pacjenta specjalny krem znieczulający. Powoduje on, że nie odczuwamy bólu w tak intensywny sposób. Krem pozostaje na twarzy przez około 30 minut, po czym można go zmyć i przejść do procedury właściwej. Mezoterapię igłową możemy przeprowadzać na 3 sposoby – za pomocą pęcherzyków, metody wstecznie liniowej bądź metody nappe. W pierwszym przypadku na skórze pozostawiamy małe ilości preparatu, które stopniowo się wchłaniają. W drugim przypadku ilość preparatu pozostawiamy wyłącznie na linii zmarszczki, natomiast metoda nappe polega na wykonaniu małych wkłuć, dzięki którym większość preparatu pozostaje na powierzchni skóry. Dobór właściwej metody, która w danym przypadku okaże się najskuteczniejsza, zawsze pozostaje w gestii specjalisty.
Jakie efekty przynosi mezoterapia igłowa?
Po mezoterapię igłową najczęściej sięgają pacjentki, które zauważą u siebie pierwsze oznaki starzenia skóry. Mowa oczywiście o zmarszczkach, lecz również o opadającej, nieelastycznej skórze. Mezoterapia pozwala zredukować blizny czy drobne rany. Stosowana w innych partiach ciała, niż twarz, dobrze radzi sobie z cellulitem. Pomaga też pobudzić cebulki włosów, stymulując ich rozwój. Dzięki temu możemy zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów. Jak widać, zastosowanie mezoterapii igłowej w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, może być on przeprowadzony u wielu pacjentów, choć oczywiście istnieją też pewne przeciwwskazania. Zazwyczaj efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak w niektórych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie całej ich serii.
Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej
Zabieg mezoterapii igłowej jest stosunkowo bezpieczny, jednak nie oznacza to, że można go przeprowadzić u każdego. Przeciwwskazaniem w tym przypadku jest ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, stan zapalny skóry. Mezoterapia niewskazana jest u osób z chorobami autoimmunologicznymi bądź nowotworowymi. Zaburzenia krzepnięcia również powodują, że nie może być ona przeprowadzona w bezpiecznych warunkach. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że sam strach przed bólem nie stanowi przeciwwskazania. Pacjent otrzymuje wcześniej znieczulenie, dzięki czemu poszczególne nakłucia odczuwa raczej jak delikatne łaskotanie skóry, a nie wbijanie igły. Dzięki temu mezoterapia igłowa nie jest bolesna.
Kto przeprowadza zabieg mezoterapii igłowej?
Mezoterapia igłowa zyskała w ostatnim czasie sporą popularność. Wynika to z faktu, iż dzięki tej metodzie możemy pozbyć się wielu problemów skórnych i to bez konieczności sięgania po drogie preparaty kosmetyczne czy skalpel. Niemniej jednak musimy pamiętać, że zabieg mezoterapii igłowej może przeprowadzić wyłącznie doświadczony lekarz ze specjalizacją z medycyny estetycznej. Pod jego nadzorem może to zrobić kosmetolog, jednak pełni on głównie funkcję pomocniczą, natomiast samym nakłuwaniem odpowiednich miejsc zajmuje się osoba z wykształceniem medycznym. Jest to bardzo istotne pod kątem bezpieczeństwa – zabieg nie niesie za sobą dużego ryzyka, o ile jest wykonany prawidłowo, a pacjent zostanie do niego zakwalifikowany po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.