Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi? Na wykonanie poszczególnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej z roku na rok decyduje się coraz więcej osób. Zwiększony popyt sprawia, że w miastach powstaje coraz więcej gabinetów, świadczących tego typu usługi. Niemniej jednak niektóre z nich prowadzą lekarze, inni kosmetolodzy. Kto w rzeczywistości jest uprawniony do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej – lekarz, kosmetolog, a może kosmetyczka?
Kim są poszczególni specjaliści?
Na początek wyjaśnijmy, kim właściwie są poszczególni specjaliści – kosmetolog, lekarz oraz kosmetyczka, a także jakie są ich uprawnienia. Otóż lekarz medycyny estetycznej czy dermatologii estetycznej to osoba, które ukończyła studia na kierunku lekarskim, a następnie zdała egzamin państwowy, uzyskując prawo do wykonywania zawodu. Lekarze medycyny estetycznej posiadają specjalizację w tym zakresie, dzięki czemu są w stanie świadczyć najwyższej jakości usługi, mając na uwadze przede wszystkim dobro pacjenta. Tymczasem kosmetolog to osoba, która ukończyła studia na kierunku kosmetologia. Nie ma ona prawa udzielać świadczeń medycznych, lecz może wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki zachowawczej, upiększającej, pielęgnacyjnej i zdobniczej. Co istotne, ma również prawo wykonywać poszczególne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, lecz wyłącznie pod kierunkiem lekarza. Aby zostać kosmetyczką, wystarczy ukończyć technikum bądź poszczególne kursy, w zależności od specjalizacji. Kosmetyczka nie musi więc posiadać wykształcenia wyższego, ma natomiast prawo wykonywać zabiegi z zakresu kosmetyki zachowawczej, upiększającej, pielęgnacyjnej i zdobniczej, lecz nie może przeprowadzać takich, które w jakikolwiek sposób przerywałyby ciągłość tkanek, w tym skóry.
Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – proste czy inwazyjne?
Zastanówmy się, czym właściwie są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, gdyż to pojęcie często mylone jest z zabiegami kosmetycznymi. Otóż te drugie są stosunkowo proste do wykonania i nieinwazyjne. Zabieg kosmetyczny to na przykład stylizacja brwi, paznokci czy nałożenie maseczki regenerującej na skórę twarzy. Tymczasem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej charakteryzuje większa inwazyjność – w wielu przypadkach dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Dodatkowo specjalista pracuje z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi, które mogą wywołać reakcje niepożądane. Zabiegi medycyny estetycznej na ogół służą długotrwałej poprawie urody, choć oczywiście co jakiś czas trzeba je powtórzyć, aby utrzymać efekty. Zwróćmy uwagę, że niosą za sobą pewne ryzyko, na przykład w przypadku doboru niewłaściwych substancji czy błędnego wykonania poszczególnych czynności. Ryzyko to dotyczy nie tylko kwestii wyglądu, lecz również zdrowia, a w najtrudniejszych przypadkach nawet życia.
Kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?
Pomimo, iż medycyna estetyczna w ostatnich latach zyskała na popularności, to w polskim prawie nadal brakuje uregulowań dotyczących tego, kto właściwie może przeprowadzać zabiegi. Nie znajdziemy jasnego przepisu, który mówiłby, że to właśnie lekarz jest uprawniony do podejmowania poszczególnych działań. Niemniej jednak możemy wyjść do ogólnych uprawnień czy założeń, na mocy których dane czynności podejmuje wyłącznie osoba z wykształceniem medycznym. Jak wspomniano, kosmetolog ani kosmetyczka nie mają prawa świadczyć usług medycznych, dlatego nie mogą wykonywać zabiegów medycyny estetycznej. Oczywiście, na mocy braku konkretnych regulacji, powstaje coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej, w których brakuje lekarza. Tymczasem kosmetolog ma prawo wykonywać niektóre czynności (nie wszystkie) jedynie pod okiem doświadczonego medyka i na jego polecenie. Ponadto zgodę na takie działania powinien wyrazić pacjent. Dlaczego obecność lekarza jest tak istotna? Posiada on wiedzę, a także doświadczenie, które pomagają właściwie przeprowadzić zabieg. Dodatkowo jest on w stanie zareagować w przypadku, gdy dojdzie na przykład do wstrząsu anafilaktycznego czy poparzenia skóry. Kosmetolog ani kosmetyczka nie będą w stanie nic zrobić we własnym zakresie, gdyż pomocy może udzielić jedynie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, na przykład podając właściwe preparaty.
W trosce o bezpieczeństwo
Na to, kto wykonuje zabiegi medycyny estetycznej, powinni zwracać uwagę w szczególności sami pacjenci. Pamiętajmy, że to właśnie zdrowie jest najważniejsze, natomiast przeprowadzanie poszczególnych zabiegów wiąże się z pewnym ryzykiem. Możemy je zminimalizować, jeśli wybierzemy dobrego specjalistę, posiadającego wykształcenie medyczne oraz spore doświadczenie zawodowe. Unikajmy więc gabinetów medycyny estetycznej, w której nie są zatrudnieni wykwalifikowani lekarze. Pamiętajmy, że tego typu zabiegi mogą znacząco poprawić naszą urodę, jednak niewłaściwie wykonane stanowią spore ryzyko dla naszego zdrowia. Zanim zdecydujemy się na konkretną usługę, zapytajmy, to będzie ją świadczył. W dobrym gabinecie z pewnością uzyskamy tego typu informację, a zatem będziemy mogli podjąć właściwą, świadomą decyzję.