Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe – co to jest? Osocze bogatopłytkowe wykorzystujemy w medycynie na co dzień – zarówno w kontekście leczenia, jak i łagodzenia skutków choroby czy w celach poprawy wyglądu. Co ciekawe, osocze bogatopłytkowe to substancja, która znajduje się w organizmie każdego człowieka. Czym dokładnie jest i w jaki sposób można ją wykorzystać?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to tak naprawdę płytki krwi, które zawieszone są w niewielkiej ilości osocza. Pozyskujemy je bezpośrednio z krwi obwodowej pacjenta (zatem w procesie jej pobrania, tak jak ma to miejsce na przykład w czasie badania morfologicznego), jednak uzyskanie pożądanej substancji wymaga odpowiedniego postępowania z próbką. Przede wszystkim musimy ją odwirować, uzyskując większe stężenie płytek krwi, niż w przypadku zwykłej próbki. Taka koncentracja płytek wiąże się ze zwiększoną ilością czynników wzrostu GFs, które są niezbędne w procesie regeneracji tkanek. Osocze bogatopłytkowe tak naprawdę możemy pozyskać z krwi każdego człowieka, niemniej jednak próbka wymaga zawsze odpowiedniej obróbki. 

Gdzie znajduje zastosowanie osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe zawiera spore ilości płytek krwi, które stymulują procesy regeneracyjne organizmu. Ze względu na to, że pochodzą one z organizmu człowieka, w zdecydowanej większości przypadków będą dobrze tolerowane. Możemy nawet stwierdzić, iż leczenie osoczem bogatopłytkowym to naturalna metoda, gdyż nie dostarczamy organizmowi żadnych chemicznie wytworzonych składników. Osocze bogatopłytkowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w medycynie estetycznej, a także w ortopedii, dermatologii czy leczeniu powikłań chorobowych. W ostatnim czasie wielu pacjentów korzysta z osocza bogatopłytkowego po zachorowaniu na COVID-19. Niektórzy medycy są zdania, że osocze bogatopłytkowe może przyczynić się nawet do leczenia niektórych chorób, dlatego tak istotne jest jego pozyskanie od odpowiednich osób. 

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Jak wspomniano, osocze bogatopłytkowe znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wszystko dzięki możliwościom regeneracyjnym, jakie posiadają płytki krwi, obecne w osoczu w dużej ilości. Dzięki nim można wygładzić linie mimiczne, a więc pierwsze zmarszczki. Sprawdzi się również do wygładzania zmarszczek głębokich, na przykład zamiast popularnego botoksu. Co istotne, dzięki osoczu bogatopłytkowemu możemy pozbywać się też drobnych ran czy urazów, które widoczne są na skórze twarzy, w okolicach szyi czy dekoltu. Medycyna estetyczna posiłkuje się też osoczem bogatopłytkowym w przypadku osób borykających z problemem wypadania włosów. Ponadto stosowane jest ono w wielu zabiegach z kategorii anti-aging, choć oczywiście służy głównie wygładzaniu zmarszczek.

Osocze bogatopłytkowe – od pacjenta czy od dawcy?

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego zazwyczaj przeprowadza się, pobierając krew pacjenta. Podczas pierwszej bądź kolejnej konsultacji specjalista pobiera materiał, a następnie poddaje go obróbce. Pacjent zgłasza się do gabinetu ponownie, gdy można już podać osocze w celu redukcji konkretnego problemu. Niemniej jednak w niektórych przypadkach możliwe jest pobranie materiału od dawcy, a następnie wstrzyknięcie go biorcy. Wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji pacjenta i jego stanu zdrowia. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, mając na uwadze wszelkie korzyści, jakie może przynieść przeprowadzenie zabiegu.

Osocze bogatopłytkowe a możliwe działania niepożądane

Osocze bogatopłytkowe jest na ogół bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Wynika to z faktu, iż składa się ono z substancji, które naturalnie występują w naszym organizmie. Trudno więc mówić o jakichkolwiek reakcjach alergicznych czy innych działaniach niepożądanych. Niemniej jednak musimy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić pewne niewielkie efekty uboczne. Mowa tutaj na przykład o odczuwaniu bólu w miejscu wstrzykiwania preparatu. Niektórzy pacjenci skarżą się na delikatny obrzęk twarzy, u innych istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepów. Osocze bogatopłytkowe najczęściej przynosi oczekiwane rezultaty, zatem pacjenci odczuwają poprawę stanu zdrowia bądź wyglądu, jednak w niektórych przypadkach ta forma leczenia może okazać się nieskuteczna.

Osocze bogatopłytkowe – dla kogo?

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby wygładzić skórę, pozbyć się delikatnych blizn czy ran, a także wspomóc proces wzrastania włosów. Niemniej jednak w każdym przypadku, przez przeprowadzeniem zabiegu, niezbędna jest konsultacja lekarska. Istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania osocza bogatopłytkowego, w tym między innymi ciąża czy karmienie piersią. Zabiegów nie przeprowadza się u osób z chorobami nowotworowymi, aktywną opryszczką czy chorobami autoimmunologicznymi. Kwalifikacji do zabiegu zawsze dokonuje lekarz – w przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest to lekarz dermatologii bądź właśnie ze specjalizacją z medycyny estetycznej.